İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü                                              Proje - Yatırım               İhale                  Ücret Tarifesi               Toplu Taşıma
 
Ana Sayfa
Kurumsal
Tarihçe
Reklam
Site Haritası
İletişim
English

       
HARCIRAH KARTI  
 
   
 
    Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görevli personel içerisinden, 6245 sayılı Kanunun 48.Maddesi uyarınca, tahsildar, yoklama memuru, mutemet, veznedar, satınalma memuru, tebliğ memuru, posta veya evrak dağıtıcısı, takip memuru, mübaşir kadrolarında fiilen görevli olanların kullanabileceği İstanbulkart' tır.

 
         
  Nasıl Temin Ederim?    Kart Ücreti Nedir?    Nasıl Kullanırım? Nerelerde Kullanırım?

KURUMSAL BAŞVURU

Harcırah Kartı başvuruları ilgili kurumlarca yapılmaktadır.

6245 sayılı Harcırah Kanunun 48. maddesinde belirtilen ünvanlarda (Tahsildar, Yoklama Memuru, Mutemet, Veznedar, Satınalma Memuru, Tebliğ Memuru, Dağıtıcı, Takip Memuru ve Mübaşirlere) fiilen görev yapan kişiler için
Resmi Talep Yazısı
Excel Programı'nda hazırlanmış Onaylı Personel Listesi
Seyahat Kartı İstek Formu
Listenin kayıtlı olduğu CD
Dekont(2 nüsha)
Seyahat Kartı işlemlerini yürüten kişi için Görevlendirme Belgesi.

Personel;
Talep edilen belgeleri ve kart ücretini çalıştığı kuruma ileterek başvurusunu gerçekleştirir. Kartını aynı kurumdan teslim alır.

Kurum;
- Kart Başvurusu yapmadan önce, personelden alınan kart ücretlerini herhangi bir havale ücreti ödemeden T.C.Vakıflar Bankası Valide Sultan Şubesindeki IBAN TR930001500158007292323535 numaralı hesabına yatırır.
- Personelin ilettiği Seyahat Kartı İstek Formu' nu onaylar,
- Başvuranların listesini hazırlar, onaylar ve Excel formatında CD'ye kaydeder,
- Kart talebini belirten Kurum Üst Yazısı oluşturur ve onaylar,
- Başvuruyu gerçekleştirecek yetkili için Görevlendirme Yazısı oluşturur ve onaylar, Tüm belgeler yetkili tarafından IETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Elektronikkart Yönetim Müdürlüğü'ne iletilir. Kartlar belirlenen süre içerisinde yetkiliye teslim edilir.

NOT: 3 ay içinde teslim alınmayan kartlar imha edilmektedir.

Harcırah Kartı bedeli 10 TL' dir.

Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde (eski kartın ibrazı şartıyla ) 10 TL, 1. kez kayıp ve çalıntı/zayi durumunda 50 TL, 2. ve 3. kez çalıntı/zayi gibi nedenlerle kart talebinde 75 TL, 4. çalıntı/zayi durumunda ise 100 TL ücret alınmaktadır.

Vize Ücreti 5 TL, Usulsüz Kullanım Bedeli ise Mavi Kart aylık dolum bedeline eşittir.

Harcırah Kartı'nın kullanımı için otobüslerdeki ve raylı sistem istasyonlarında, deniz taşımacılığı iskelelerinde bulunan turnike üzerindeki kart okuyucusuna 0 - 8 cm mesafede bulunması yeterlidir.

Kart okuyucuya sürekli yaklaşık tuttuğunda bakiye değeri ardı ardına düşmez. Tahsil edilen ve kalan kontör bilgilerine kart okuyucusu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kart Dolum İşlemleri

Harcırah Kartı'na İETT bayilerinden ve özel bayilerden, durak ve istasyonlarda bulunan OSM' lerden yükleme yapılabilir. Harcırah Kart yükleme yapıldığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar ücretsiz olarak kullanılabilir.

Kayıp-Çalıntı Kart Bildirimi / Yenileme İşlemi / Usulsüz Kullanım
Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153'ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Aksi halde kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Harcırah Kartı'nın kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda yenileme ücreti (10 TL) karşılığında kart yenilenir. Kullanıcı hatasından kaynaklanmayan durumlarda ise kart ücretsiz olarak yenilenir.Yeni kartınız üretildiği anda eski kartınızın kapatılma işlemi başlatılacaktır. Kartınız 7 iş günü içerisinde kullanıma kapatılır. 

Kartın başkaları tarafından kullanılması durumunda,usulsüz kullanım bedeli olarak aylık dolum tutarı alınır.

Bakiye Aktarımı
İstanbulkartın deforme olması ve kırılması gibi durumlarda mevcut bakiyenin yeni karta aktarım işlemi Karaköy, Kadıköy, Pendik, Ünalan, Topkapı, Ümraniye Başvuru Merkezlerinde yapılmaktadır. Kayıp/çalıntı durumunda ise kartın kapatılma işlemi sonuçlandırıldıktan on gün sonra yine bu merkezlerde bakiye aktarımı yapılmaktadır.

Çalışır durumda olan İstanbulkartının bakiyesini, başka bir İstanbulkarta aktarmak isteyen yolcularımız ise herhangi bir Başvuru Merkezine gelerek aktarım işlemini gerçekleştirebilirler.

  Harcırah Kartı
İETT  
  Otobüs 
  Çift Katlı Express
  Nostaljik Tramvay 
  Metrobüs 
  Tünel 
ÖHO  
  Otobüs
  Belde Otobüsü
Otobüs A.Ş
   
  Metro
  Tramvay 
  Füniküler 
  Teleferik 
İDO  
  İDO- İST
  İDO- İST2 (Sirkeci-Harem Araba Vapuru )
  İDO- KRFZ 
  İDO- ADA1 
  İDO- ADA2 
  İDO- YLV1 
  İDO- YLV2 
Şehir Hatları  
  ŞH- İST
  ŞH- ÇNRCK 
  ŞH- ADA 
Mavi Tur
Turyol
Dentur
TCDD


Harcırah Kart tarifesinin geçerli olmadığı, tam tarifenin uygulandığı hatlar: 110, 112, 11ÜS, 130A, 145M, 145T, 145Y, 15F, 16D, 202, 251, 252, 253, 256, 25G, 25T, 40, 73, 76C, 76D, 76E, 89C, 96T, E-10, E-11, E-3, E-57, E-58, E-59, E-60, SG-1, SG-2, SİLİVRİ, TAHSİS 1, TAHSİS 2, TAHSİS 3, TAHSİS4, TAHSİS6, TB1, TB2, TH1, YH1, YT1
  Sayfa başına dön Önceki sayfaya dön E-posta gönder Sıkça Sorulan Sorular Anasayfaya dön