İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü                                              Proje - Yatırım               İhale                  Ücret Tarifesi               Toplu Taşıma
 
Ana Sayfa
Kurumsal
Tarihçe
Reklam
Site Haritası
İletişim
English

       
GAZİ EŞİ KARTI  
 
   
 
    1005 sayılı Kanun, 3713 sayılı Kanun ve 2330 sayılı Kanun kapsamında kendilerine aylık bağlanan; İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatına fiili olarak katılan Gaziler ve Harp Malulleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Mensupları, Mahalle ve Kır Bekçileri, Orman Memurları, Gümrük Muhafaza Memurları ve Sağlık Personelinden terörle mücadele esnasında yaralanan veya sakatlanan Vazife Malullerini ve bu Gazi ve Malullerin Eşleri ile kendilerinin vefatları halinde aylık bağlanan Dul Eşlerinin kullanabileceği İstanbulkart' tır.  
         
  Nasıl Temin Ederim?    Kart Ücreti Nedir?    Nasıl Kullanırım? Nerelerde Kullanırım?

KURUMSAL BAŞVURU

Bireyden talep edilen belgeler;
Seyahat Kartı İstek Formu

Kurumdan talep edilen belgeler;
Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından düzenlenen ön yüzünde "GAZİ EŞİ ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI" ibareli tanıtım kartı aslı
Seyahat Kartı İstek Formu (Kurum tarafından onaylı.)
Gazi Eşi Listesi (Kurum tarafından onaylı.)
Excel programında hazırlanmış Başvuranlar Listesi' nin kayıtlı olduğu CD
Kurum Üst Yazısı
Seyahat Kartı işlemlerini yürüten kişi için Görevlendirme Belgesi
Dekont (2 nüsha)

Birey;
Talep edilen belgeleri ve kart ücretini çalıştığı kuruma ileterek başvurusunu gerçekleştirir. Kartını aynı kurumdan teslim alır.


Kurum;
- Kart Başvurusu yapmadan önce, personelden alınan kart ücretlerini herhangi bir havale ücreti ödemeden T.C.Vakıflar Bankası Valide Sultan Şubesindeki IBAN TR930001500158007292323535 numaralı hesabına yatırır.
- Personelin ilettiği Seyahat Kartı İstek Formu' nu onaylar,
- Başvuranların listesini hazırlar, onaylar ve Excel formatında CD' ye kaydeder,
- Kart talebini belirten Kurum Üst Yazısı oluşturur ve onaylar,
- Başvuruyu gerçekleştirecek yetkili için Görevlendirme Yazısı oluşturur ve onaylar, Tüm belgeler yetkili tarafından IETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Halkla İlişkiler ve Seyahat Kartları Şube Müdürlüğü' ne iletilir. Kartlar belirlenen süre içerisinde yetkiliye teslim edilir.

NOT: 3 ay içinde teslim alınmayan kartlar imha edilmektedir.

Gazi Eşi Kartı bedeli 10 TL' dir.

Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde (eski kartın ibrazı şartıyla ) 10 TL, 1. kayıp/çalıntı durumunda 20 TL, 2. ve 3. kez kayıp ve çalıntı gibi nedenlerle kart talebinde 30 TL, 4. kayıp/çalıntı durumunda 50 TL ücret alınmaktadır.

Usulsüz Kullanım Bedeli ise Mavi Kart aylık dolum bedeline eşittir.

Gazi Eşi Kartı'nın kullanımı için otobüslerdeki ve raylı sistem istasyonlarında, deniz taşımacılığı iskelelerinde bulunan turnike üzerindeki kart okuyucusuna 0 - 8 cm mesafede bulunması yeterlidir.

Kart okuyucuya sürekli yaklaşık tuttuğunda bakiye değeri ardı ardına düşmez. Tahsil edilen ve kalan kontör bilgilerine kart okuyucusu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kart Dolum İşlemleri

Ücretsiz Kartların IDO, TCDD vb ulaşımında kullanılabilmesi için kartlara dolum yapılması gerekmektedir. Gazi Eşi Kartı'na İETT bayilerinden ve özel bayilerden, durak ve istasyonlarda bulunan OSM' lerden yükleme yapılabilir.

Kayıp-Çalıntı Kart Bildirimi / Yenileme İşlemi / Usulsüz Kullanım

Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153'ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Aksi halde kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Gazi Eşi Kartı' nın kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda yenileme ücreti (10 TL) karşılığında kart yenilenir. Kullanıcı hatasından kaynaklanmayan durumlarda ise kart ücretsiz olarak yenilenir. Yeni kartınız üretildiği anda eski kartınızın kapatılma işlemi başlatılacaktır. Kartınız 7 iş günü içerisinde kullanıma kapatılır. 

Kartın başkaları tarafından kullanılması durumunda,usulsüz kullanım bedeli olarak aylık dolum tutarı alınır.

Bakiye Aktarımı
İstanbulkartın deforme olması ve kırılması gibi durumlarda mevcut bakiyenin yeni karta aktarım işlemi Karaköy, Kadıköy, Pendik, Ünalan, Topkapı, Ümraniye Başvuru Merkezlerinde yapılmaktadır. Kayıp/çalıntı durumunda ise kartın kapatılma işlemi sonuçlandırıldıktan on gün sonra yine bu merkezlerde bakiye aktarımı yapılmaktadır.

Çalışır durumda olan İstanbulkartının bakiyesini, başka bir İstanbulkarta aktarmak isteyen yolcularımız ise herhangi bir Başvuru Merkezine gelerek aktarım işlemini gerçekleştirebilirler.

  Gazi Eşi Kart
İETT  
  Otobüs 
  Çift Katlı Express
  Nostaljik Tramvay 
  Metrobüs 
  Tünel 
ÖHO  
  Otobüs
  Belde Otobüsü
Otobüs A.Ş
   
  Metro
  Tramvay 
  Füniküler 
  Teleferik 
İDO  
  İDO- İST
  İDO- İST2 (Sirkeci-Harem Araba Vapuru)
  İDO- KRFZ 
  İDO- ADA1 
  İDO- ADA2 
  İDO- YLV1 
  İDO- YLV2 
Şehir Hatları  
  ŞH- İST
  ŞH- ÇNRCK 
  ŞH- ADA 
Mavi Tur
Dentur
TCDD


Gazi Eşi Kartı ücretsiz tarifesinin geçerli olmadığı, tam tarifenin uygulandığı hatlar: E-3, SG-1, SG-2, SİLİVRİ, TAHSİS 1, TAHSİS 2, TAHSİS 3, TAHSİS4, TAHSİS6, TB1, TB2, TH1, YH1, YT1
  Sayfa başına dön Önceki sayfaya dön E-posta gönder Sıkça Sorulan Sorular Anasayfaya dön